Novák János Kaposi József
 
GYEREK- ÉS IFJÚSÁGI SZÍNHÁZ – FELNÔTTEKNEK
Novák János az ASSITEJ Magyar Központ elnökének köszöntôje
 
 
ÚJRA EGYÜTT!

A Kaposvári Gyermek- és Ifjúsági színházi Biennálék, jól tükrözik azt a fejlôdést, ami hazánkban, a gyerekeknek és az ifjúságnak játszó színházakban, az utóbbi években végbe ment.

Nyolc éve még sokan azt is megkérdôjelezték, hogy egyáltalán születik majd annyi érték, amit érdemes lesz Kaposváron kétévente bemutatni. A hitetlenekre - mindnyájunk örömére - rácáfolt a valóság: a IV. Kaposvári Biennálé versenyprogramját válogató Kaposi József, a bôség zavarával küzdött. Akár két hétre való elôadást is meghívhatott volna az idén. Szerencsénkre a versenyprogramból kimaradt elôadásoknak a járulékos programok az eddigieknél szélesebb körben kínálnak majd bemutatkozási lehetôséget, városszerte fokozva ezzel is a fesztiválhangulatot.

A Biennálé több mint színházi esemény! A jövôért, a felnövekvô generációk boldogabb jelenéért dolgozó mûvészek, politikusok és városi vezetôk Kodály Zoltánnal együtt vallják: „... csakis mûvészi érték való a gyermeknek! Minden más árt neki. A csecsemô táplálékát is jobban megválogatják, mint a felnôttét.” Kodály „vitamindús”, mûvészileg értékes lelki táplálékot javasol a gyerekeknek, hogy legyôzhessék az általa keserûen tapasztalt krónikus, már-már gyógyíthatatlan „vitaminhiányos” állapotot, mely korának egész magyar társadalmát jellemezte. Válságjelenségek korunkat sem kímélik. Éppen ezért különös jelentôsége van annak, hogy a szegregált környezetben, elszegényedett körülmények között élôk számára is reális és örömteli hozzáférési lehetôséget teremtsünk a nemzeti kulturális értékekhez. „Csak azt szerethetjük, amit ismerünk.” - vallotta Kodály. Az igazi értékek elsajátításáért erôfeszítéseket kell tennünk, s ha megtapasztalhatjuk, hogy az erôfeszítések eredménye örömteli, a konzum-kulturának kiszolgáltatott tehetetlen állapottól megszabadulva, önmagunk és környezetünk iránt felelôsséget vállaló autonóm személyiséggé válunk.

Kulturális közösség. Ezt kínálja nézôinek és az alkotómûvészeknek, a modern gyerekszínház.

A színházi élmények, a katarzis, tisztázó megbeszélésekhez, boldogabb együttléthez, az egymás iránti jobb megértéshez vezetnek. Azért fogalmazták meg Európa színházi szakemberei 2004-ben a németországi Konstanzban közös vágyukat, hogy minden gyereknek legyen lehetôsége saját országában legalább évente egyszer élô színházat látni, mert hisznek a színházi hatások egyedülálló emberformáló, közösségteremtô erejében.

Kaposvár gyerekközönsége tanúsíthatja ezt már évtizedek óta. A Csiky Gergely Színház csakugyan felnevelte saját felnôtt közönségét. Ma már ôk hozzák a gyermekeiket az elôadásokra. Ígérjük, hogy ezen a héten, fesztiválunkon is minden nézô, minden korosztály megtalálja majd a kedvére valót. A külföldiek közt elsôként a kaposvári gyerekek találkozhatnak majd dél-koreai elôadással. A színmûvészeti egyetemek fiatal mûvészei a „Fókuszban az új generáció” elôadásain lesznek láthatóak. Az utcákon és az osztálytermekben is lesznek elôadások. A szakmai megbeszéléseken a neves mûvészekbôl álló zsûri, kritikusok és mûvészek minden érdeklôdôt szeretettel várnak. Érdemes hosszan tanulmányozni a programfüzetet, mert szakmai könyvbemutató, gyerekkönyvkiadók, kiállítások és rajzversenyek színesítik a szinte felsorolhatatlanul gazdag kínálatot. Mindenkinek köszönet, aki hozzájárult a megvalósuláshoz, de közülük is kiemelném fô támogatóinkat, Kaposvár Megyejogú Város vezetését és az Oktatási és Kulturális Minisztériumot! A mûvészeti és szervezômunka dandárja a Csiky Gergely Színház és egyesületünk, az ASSITEJ Magyar Központ munkatársaira hárult.

Az ASSITEJ betûszó. Az elnevezés francia szavakból; a gyermek és ifjúsági színházak világszervezetének kifejezés kezdôbetûibôl képzôdött. Magyarországon mindig egy kicsit zavarban vagyunk, hogyan is kell kiejteni?
A franciául tudók ragaszkodnak az asszitezshez, míg Európa más országaiban inkább asszitejnek mondják. Szabadon választhatunk. Talán ebbôl is látszik, hogy ebben a világszervezetben, - mely öt földrész kétszáz országának gyermekszínházi mûvészeit, és elméleti szakembereit egyesíti - nincsenek mindenkire kötelezô szabályok, a tagok nyitottak és kíváncsiak egymás munkájára és elfogadják az eltérô megoldásokat is. Igyekeznek egymástól tanulni annak érdekében, hogy saját országukban minél értékesebb újdonságokkal örvendeztethessék meg fiatal közönségüket.

”Képzeljük el, hogy egyszer a világ minden sarkából jött társulatok világ körüli turnéra indulnak. Mindenütt, amerre csak járnak, szórakoztatják és elkápráztatják a gyerekeket és a fiatalokat. varázslatos alkotásaikkal. Utazásuk során eljutnának a legkisebb falvakba és a világ nagyvárosaiba is országról országra járva gazdagítva a fiatalokat.” Kim Wook dél-koreai rendezô álma most valósággá válik Kaposváron. Mindenkinek jó szórakozást kívánunk
az ASSITEJ Magyar Központjának nevében!
 
Novák János
A Biennálé mûvészeti vezetôje
JÁTÉK ÉS VARÁZSLAT
Kaposi József köszöntôje
 
Mottó: „A játék
Az különös.
Gömbölyû és gyönyörû,
Csodaszép és csodajó,
Nyitható és csukható…“
(Kosztolányi Dezsô)
 
Ha nem akar lemaradni egy utolérhetetlenül érdekes, színes és fantasztikusan változatos színházi utazásról … Ha részese kíván lenni egy felejthetetlennek tûnô egyhetes programsorozatnak … Ha néhány nap alatt nemcsak a Földet akarja megkerülni, hanem az emberi lélek és fantázia mélyebb zugaira is kíváncsi… Ha a játékot, a verset, a táncot, a bábot és minden Zene-bonát hallani, látni, sôt érezni szeretné, akkor irány … Valahol Európában, egy dunántúli, festôi szépségû kisváros, KAPOSVÁR! Itt kezdôdik május elsô hetében a IV. kaposvári GYERMEKSZÍNHÁZI BIENNÁLÉ.

Az utazás élményt kínál kicsiknek, nagyoknak, vidámságra és szomorúságra vágyóknak! Olyan útitársaink lesznek, mint Phileas Fogg, a világcsúcstartó, Nemecsek Ernô, a hôs közlegény, ott lesz János vitéz, a Szarvaskirály, egy igazi élô Félôlény, egy Csip-csup bolha, Petruska és Pulcinella. … Tovább is van … még! Megismerkedhetünk Egy egér naplójával, a Szent családdal, azzal, aki nem akar boszorkány lenni, a Klamm háborújával. S ott, csakis ott és csak Önöknek lesz látható Diótörô Ferenc és a nagy szalonnaháború, a Kaland a tükörben, a Négyszögletû Kerek Erdô, Leander és Lenszirom, a Csontketrec, a Kócsag és a Suttogó füzesek … És jön még A kiskakas gyémánt félkrajcárja, a Kôbéka, és ott lesz csak igazán Hétszerszép világ!

Igazi kihívásnak ígérkezik ez az utazás! Csupa kaland és felfedezés vár Önre, vár Rád, akirôl ez az egész utazás szól! Igen! Pisti, Jancsi, Julcsi, Tercsi, Fercsi, óvodában, iskolában, kiscsoportban, nagycsoportban, 4.c-ben, 8.d-ben és anyu ölében.

Szeretném, hogy a mesés utazás során igazi önfeledt gyerekként tudnátok érezni, látni, sírni, vágyakozni, álmodozni, elérzékenyülni, felháborodni, elkomorulni, fantáziálni. A JÁTÉK ÉS VARÁZSLAT hôsévé és áldozatává válni, mert itt a bolyongás nem fátum, hanem a magunk keresésének kivételes pillanata.

Az utazást szervezô ASSITEJ Magyar Központ megbízásából Kaposi József, a program válogatója, a kiérdemesült hajósinas és sok minden egyéb ami, mint tudjuk, mind csak mellékszál.
 
Kaposi József
A versenyprogram válogatója, drámapedagógus, rendezô, a Keleti István Alapfokú Mûvészeti Iskola és Szakközépiskola igazgatója