Az I. Gyermek- és Ifjúsági Színházak Biennáléjának dokumentumai (Kaposvár, 2002. május 6-11.)
Beszámoló

2002. május 11-én befejezôdött az I. Kaposvári Gyermek- és Ifjúsági Színházak Biennáléja. A minden eddiginél gazdagabb válogatás igazi értékeket mutatott fel. A válogatás - és a díjak tükrében - jól látható, hogy az elmúlt tíz évben új mûfajok honosodtak meg Magyarországon, a nagyszínházi gyermekelôadások mellett tért nyertek a kamaraszínházi, alternatív, báb-, táncszínházi és drámapedagógiai elôadások. Ezek a kisebb nézôterek elôtt zajló elôadások jól követik a világ legújabb gyerekszínházi irányzatait. Intenzívebben, és színházi és pedagógiai értelemben mélyebben hatnak a gyereknézôkre, mint az úgynevezett hagyományos gyerekszínházi elôadások.
A húsz versenyprogram - és a három versenyen kívüli elôadás - mellett napról napra szakmai beszélgetések gazdagították a biennálét. Azt tervezzük, hogy az ASSITEJ Magyar Központjának elnöksége, a szakmai válogatást végzô és a szakmai beszélgetést vezetô kritikusok és színházi szakemberek, valamint a Kaporsvári Csiky Gergely Színház vezetôinek bevonásával közleményt ad ki, melyben – a biennále szakmai tanulságai alapján - ki fogja jelölni a magyar gyerekszínjátszás jövôje szempontjából legfontosabb teendôket.
Az ASSITEJ Magyar Központja által felkért zsûri a következô díjakat adta ki:
A Kaposvári Gyermek- és Ifjúsági Színházak Biennáléjának 300.000 forintos fôdíját, az ASSITEJ Magyar Központ Üveghegy-díját a Ciróka Bábszínház Leporello elsô könyve címû elôadás nyerte, amely a gyerekszínházi mûfaj hivatalos képviselôje lesz a Pécsi Országos Színházi Találkozón.
A biennále zsûrijének két - 200.000 forintos különdíját - a Stúdió K „Rózsa és Ibolya" címû elôadása és a Maskarás Céh „Szegény ördög" címû elôadása nyerte el..
100.000 forintos biennále-díjat kapott: a kaposvári Csiky Gergely Színház „A lovaggá ütött vándor" , a Budapest Bábszínház „ A legkisebb boszorkány", a Kolibri Színház „Elvis, a bajfácán", a dunaújvárosi Bartók Kamaraszínház „ Vitéz Bátor" címû elôadása, valamint Bán János, a Kolibri Színház „Kukacmatyi" címû elôadásában nyújtott alakításáért.
A biennále 50.000 forintos különdíját a Káva Kulturális Mûhely „Vaskor" címû elôadása kapta.

Novák János
az ASSITEJ Magyar Központ elnöke