„GYERMEKVÉDELEM A DIGITÁLIS VILÁGBAN”
Konferencia-sorozat az internetes gyermekvédelemről

Az életünk jelentős részét töltjük az internet előtt: tájékozódunk, szórakozunk, vásárolunk, kommunikálunk. Az internet nélkül ma már nem lehet élni. A világháló nyújtotta előnyök mellett azonban számtalan veszély is leselkedik ránk, különösen a gyermekeinkre. Ma a világ egyik legnagyobb kihívása az internetes bűnözés. De mit is lehet tenni ez ellen? És kik azok, akik tehetnek? Kik védik meg gyermekeinket a rájuk leselkedő veszélyektől? Ezekre a kérdésekre ad választ a „Gyermekvédelem a digitális világban” című konferencia-sorozat. A sorozat első rendezvényén a kezdeményezők bejelentik a Gyermekbarát Internet Charta létrehozását is.

Sokan vannak, akik az anonimitás lehetőségével visszaélve, megkörnyékezik az óvatlan fiatalokat, vagy megszerzik az adatainkat, pénzünket. A támadók gátlástalansága, a biztonsági hiányosságok, valamint a felhasználók jóhiszeműsége miatt ma még nem kellően biztonságos a virtuális tér.

A biztonságos internetezés elterjesztésében mindenkinek megvan maga szerepe. A családoknak és az iskoláknak meg kell tanítaniuk gyermekeinket az óvatosságra, magunknak pedig meg kell tanulnunk körültekintően bánni az adatainkkal. Az információs technológiával foglalkozó cégeknek egyre biztonságosabb hátteret és környezetet kell teremteniük, a hatóságoknak még szigorúbban és hatékonyabban kell fellépniük az internetes bűnözők ellen.

„A gyermekek biztonságosabb Internethez való jogának védelme az információs társadalom valamennyi szereplőjének közös felelőssége, ugyanakkor az állami szabályozás helyett a hangsúlyt elsősorban az EU-konform önszabályozó mechanizmusok és civil kezdeményezések támogatására, a tájékoztató és képzési programokra, a felvilágosításra és ismeretterjesztésre kell helyezni.”

A hasznos és „barátságos” oldalakat a leginkább érintettek, a gyerekek bevonásával csokorba gyűjtő honlap-minősítési rendszer kialakítása, a minőségi tartalmak körének folyamatos bővítése, valamint az internetezés előnyeit, illetve a kétségtelenül létező kockázatok csökkentésének lehetőségeit bemutató tájékoztató kampányok jelenthetik a legtöbb segítséget ahhoz, hogy az internet valóban barátságos hellyé változzon.

A „2007 – a gyermekbarát internet éve” program ugyan lezárult, de a szervezetek társadalmi felelősségvállalása nem ért véget. A Magyarországi Tartalomszolgáltatók Egyesülete (MTE) a gyermekek számára barátságos internet környezetért továbbra is mûködteti a gyerekbarát honlapokat minősítô bigyoo.hu honlapot, az Inforum az idősebbek információs társadalmi integrációjáért, a Magyar Telekom az internet használók táborának növeléséért küzd tovább. A célok közösek maradtak: egy kedvesebb, biztonságosabb, ember- és felhasználóbarát internet megteremtése Magyarországon.

Az elmúlt időszakban újabb kezdeményezések jöttek létre, melyek célja, hogy megvédjék gyermekeinket az internet káros tartalmaitól. A Biztonságos Böngészés Program is egy ilyen civil kezdeményezés, amely 2008-ban jött létre Magyarországon. A Program konkrét ajánlásokkal, javaslatokkal, valamint eszközökkel (tartalmi szűrést végző szűrőszoftverek) segíti a fiatalkorúakat, szüleiket és tanáraikat a biztonságosabb internethasználat érdekében.

A múlt év végén kezdődött el Magyarország Internetes Gyermekvédelmi Stratégiájának előkészítése. A Stratégia célja, hogy – az EU Safer Internet programja és a brit action plan mintájára – egy olyan cselekvési tervet dolgozzon ki, amely hatékony védelmet biztosít gyermekeinknek a káros és erőszakos internetes tartalmakkal szemben. Elkészült a stratégia első változata, ami cselekvési irányokat javasol a jogi környezet, a technológiai fejlesztések, az oktatás, valamint a társadalmi együttműködés területén.

Az Internetes Gyermekvédelmi Stratégia előkészítésében részt vett az Egyszervolt.hu, Magyarország legnépszerűbb internetes gyermekoldala, ami a 12 év alattiak számára kínál színes, oktató-szórakoztató tartalmakat. Az Egyszervolt szerkesztősége folyamatosan vállal feladatokat internetes gyermekvédelemmel kapcsolatos projektekben, így a Gyermekbarát Internet Éve programban a Magyarországi Tartalomszolgáltatók Egyesületével együttműködésben, illetve a Microsoft oktató kezdeményezéseiben is, melyek a gyerekek számítógépes felhasználói ismereteinek bővítését, illetve a biztonságosabb internethasználat megismertetését célozzák.

Hazánkban a gyermekek internetes védelme egyre nagyobb figyelmet kapott az elmúlt időszakban, de tudjuk, hogy a munka elején járunk. Nagyon sok tennivaló vár még a kormányzati intézményekre, az informatikai cégekre, az oktatási és gyermekvédelmi szakemberekre, valamint a civil szervezetek és a média képviselőire annak érdekében, hogy minél többen megismerjék a gyermekeinkre leselkedő alattomos veszélyeket. Közös célunk, hogy minél több szülő és tanár tanítsa meg őket az internet biztonságos használatára.

Az ORFK, a Biztonságos Böngészés Program és az Egyszervolt.hu konferencia-sorozatot indít „Gyermekvédelem a digitális világban” címmel.

 

SZERVEZŐK: