A legkisebb korosztály számára az „esti mese”, a mesélés, az olvasás egyik kulcs eleme. Az európai folklór és mesehagyomány tele van nemzedékrôl nemzedékre szálló mesékkel, melyet kiadók gyakran megjelentetnek, de más-más forrásra hivatkozva, más-más szerkesztési elv alapján és más-más adaptációban. Mi egy olyan gyûjteményt kívánunk létrehozni, ami a gyerekekkel a gyerekeknek készül.

A közös munka elsô részében egy, az általuk leggyakrabban látogatott internetes portálon (www.egyszervolt.hu) választhattak harminc mesébôl. A szavazás látogatottsága (1600 szavazat) is jelzi számunkra, hogy mennyire fontos volt ez a gyerekeknek.

A 10 legkedveltebb és legtöbb szavazatot kapott mese a következô lett:
Hamupipôke, Hófehérke és a hét törpe, Csipkerózsika, Holle anyó, A kiskakas gyémánt fél krajcárja, A kis hableány, Csillagszemû juhász, A rút kiskacsa, A brémai muzsikusok, A három kismalac, Jancsi és Juliska, Piroska és a farkas.

Célunk, hogy a legkisebbeket bevezethessük a mesék birodalmába, a már olvasni tudóknak pedig olyan könyvet adjunk a kezükbe, melyben újraolvashatják az általuk már jól ismert és szeretett meséket - egy kicsit másképpen. És mi is ez a másképpen? Egy-egy mesének sokszor számtalan lejegyzése létezik, mégis mondhatjuk, hogy mindegyik mesének él egy magyar formája. Felkértük ezért Esze Dórát, hogy a klasszikus mesék közül néhányat meséljen újra, felhasználva bennük minden olyan elemet, amit a magyar folklór és szájhagyomány is ismer.

Fontos, hogy ezek mellett (a már ismert klasszikusok) a mai kortárs szerzôk munkái is eljussanak a gyerekekhez, hogy talán egyszer ezek is majd olyan népszerûvé váljanak, mint pl. Arany János kiskakasa. Ezért minden klasszikus mese mellé párba állítunk a ma élô legnevesebb szerzôktôl, vagy ifjú tehetségektôl egy-egy történetet.

Hogy melyik mesének melyik lesz a párja fontos szerkesztési elv határozza meg. Szeretnénk bemutatni, hogy néha a klasszikus mesék felettébb modernek, a modernek pedig nagyon klasszikusak, hasonló témákat, milyen sokféleképpen lehet feldolgozni, de lehet, hogy a mese formája, szerkezete (linearitása vagy éppen körkörössége) tartja össze a klasszikust a kortárssal.

Minden mese négy oldalon jelenik meg és az illusztrációk nemcsak kísérik, hanem kiegészítik, alátámasztják a szöveget, hasonlóan minden eddig megjelent kiadványunkhoz. Szeretnénk ismert és kevésbé ismert, fiatal és tehetséges illusztrátorokkal dolgozni, oly módon, hogy az ábrázolásmódok is kiemeljék a mesék közötti kapcsolódási pontokat. Hol a klasszikus kapna újszerû ábrázolást, a mai pedig klasszikust, hol a hasonlóság kapna hangsúlyt, más-más technikával, hol pedig a rajzok ugyanolyan konkrét struktúrában (körben, folyamatban) jelennek meg mint a szöveg szerkezete.
 
     
  Egyszervolt.hu